آموزش برش،تا و چسباندن

سلام دوستان و همراهان گرامی

مستقیم می رویم سر اصل مطلب. محصولات موجود در سایت در دو حالت کلی عرضه می گردد. محصولاتی با شکل و شمایل دقیق که شامل تمام جزئیات طرح مورد نظر می باشد و دیگری محصولاتی که فقط برش هایی سطحی ولی با طرح نهایی کاملا سه بعدی و شبیه و البته با رنگ بندی دلخواه شما از طرح مورد نظر را در اختیار شما قرار می دهد. قابل ذکر هست که در هر دو مورد شمایل جسم یا جاندار مورد نظر به صورت واضح مشخص می باشد ولی در دو نوع متفاوت.

بهتره یه مثال تصویری براتون بزنم. تصویر زیر سمت راست نمونه یک گربه با جزئیات کامل بوده و تصویر سمت چپ یک طرح سه بعدی زیبا ولی بدون جزئیات از یک گربه است. اینجا انتخاب بر اساس سلیقه شماست.

خب این نکته رو هم باید بگم که هر محصول راهنمای مربوط به خودش رو داره که موقع خرید هم تعداد برگه های راهنما رو جزء مشخصات محصول مشاهده میکنید پس بهتره برای ساخت هر محصول به همون برگه های راهنما مراجعه کنید. ولی در اینجا یکسری توضیحات کلی خدمتتون داده میشه تا در صورتی که سوال داشتید همینجا ازمون بپرسید ولی یادتون نره اولویت همون برگه های راهنمای هر محصول می باشد.


مرحله اول) ابتدا بایستی به سراغ برش محصول برویم. از قانون خط کامل پیروی کنید یعنی هر خط کاملی در طرح مشاهده کردید برش بدید .(فقط خط کامل رو نه خط های نقطه چین و خط و نقطه) و البته باید بدونید در بعضی از طرح های رنگی فقط خط های کامل مشکی باید برش داده شود پس اینجاست که راهنماش مهمه.

مثلا در تصویر زیر که مربوط به پرنده رنگی می باشد شما باید فقط دور تا دور طرح زیر را برش دهید چون فقط اون خط ها مستقیم هستند.

دقت شود فقط خط های مستقیم را برش دهید

 

نمونه قطعات برش داده شده


مرحله دو) این مرحله هم بسیار در راحتی کار کمک می کند که عبارتست از مرحله «خط تا». بایستی خط های تای محصول را به گونه ای فشرده نمود که مقوا برش داده نشود ولی خط تا بیفتد. دلیل خط تا انداختن راحتی در خم کردن قسمت ها و هم چنین زیبایی و یکدست شدن زاویه هاست. پس حتما این مرحله را نیز با صبر و حوصله انجام دهید.

برای خط تا انداختن وسایل مخصوصی وجود داره ولی اگه ابزار مربوطه رو ندارید می تونید از وسیله ای که تیز بوده ولی برنده نباشه استفاده کنید ، مثلا خودکاری که جوهر نداره یکی از بهترین گزینه هاست. خط کش را کنار خطوط خط تیره یا خط تیره-نقطه  قرار داده و یک مرتبه با خودکار بدون جوهر از روی آن عبور دهید تا روی مقوا فشردگی ایجاد شود. این فشردگی به صورتی نباشه که مقوا پاره بشه یا اصلا حس نشه.


مرحله سه) جهت تا زدن اساس کار شکل دهی محصول و اساس این مرحله است. اگه توی برگه راهنما نوشته باشه مثلا خط تیره ها باید به صورت قله تا شود یعنی به شکلی تا کنید که خطوط خط تیره بالا قرار گیرد و در صورتی که گفته بشه باید در دره قرار گیرد ، در این حالت باید خطوط خط تیره داخل قرار گیرد.

نمونه تا کردن (خط تیره=قله / خط و نقطه=دره)


مرحله چهار) در این مرحله هم قطعات رو بر اساس شماره بندی ذکر شده که این هم برای هر محصول ممکن است به روش خاصی شماره گذاری شده باشد در کنار یکدیگر قرار می دهیم و قطعات را بر اساس همان شماره می چسبانیم.

اعداد هم شماره را پیدا می کنیم


سپس آنها را می چسبانیم


کار تمامه

اگه تمام مراحل رو با صبر و حوصله انجام داده باشید الان یه کاردستی بسیار زیبا دارید

کاردستی که میتونه وسیله آموزشی باشه یا دکور و یا وسیله سرگرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *